Time management – umíte si zorganizovat svůj čas?

Time management

Každý den máme všichni stejné množství času. Jak s ním naložíme, záleží čistě na nás. Schopnost zorganizovat si čas efektivně a pohodlně se hodí nám všem – nikoli pouze podnikatelům, manažerům nebo šéfům velkých podniků.

Time management

Staňte se hrdiny s nadpozemskými schopnostmi v hluboké práci a produktivitě bez stresu. Zdokonalte svůj time management.

Všichni občas máme pocit, že je toho na nás moc. Povinnosti doma i v práci často způsobují domnění, že už toho více nezvládneme. Že nevíme, kudy kam. Chyba není ani tak v množství našich povinností a úkolů, jako spíše v námi organizovaném čase. Den nikdy nebude mít více hodin, proto se s nimi naučte efektivně pracovat.

Znáte time management?

Time management může mít mnoho názvů a pojmenování, vždy jde ale o to samé: o plánování práce a času. Jedná se o metodu, díky které si uspořádáte čas tak, abyste stihli vše, co stihnout chcete a nepodléhali přitom panice, že toho máte moc. Základní myšlenkou time managementu je co možná nejefektivnější využití času.

Naučte se organizovat a využívat svůj čas na maximum

Ať už jste zaneprázdněný podnikatel na volné noze, nadřízený několika desítek či snad stovek zaměstnanců, majitel velkého nebo malého podniku nebo prostě jen obyčejný smrtelník – i vám se znalost time managementu může hodit.

Mějte úkoly napsané černé na bílém

Každý den – nejlépe hned ráno – vezměte do ruky tužku a papír a sepište si seznam všech úkolů, které vás ten den čekají. Nejenže tak okamžitě získáte reálnou představu o tom, kolik toho máte, ale navíc vyjmete úkoly z hlavy a přenesete je na papír – a to je důležité.

Z papíru se neztratí, kdežto z hlavy by mohly. Ke každému úkolu si nezapomeňte udělat poznámky – co je k němu potřeba, kolik času vám zabere.

Věřte si, ale nepřeceňujte se

Důvěra v sebe sama je hodně důležitá věc. K úspěchu dokonce jedna z klíčových. I přesto byste si ale neměli brát více úkolů, nežli kolik jich dokážete zvládnout.

Hodně lidí si na svá bedra naloží tolik práce ve snaze udělat dojem na okolí nebo na sebe sama, že je to jednoho krásného dne srazí na kolena. Nepřebírejte na sebe práci jiných, nepřidělávejte si zbytečné starosti a nesnažte se někomu vyhovět na svůj účet.

Napište si seznam preferencí

Každý z nás má své priority. Pro někoho je to rodina, pro jiného pracovní úspěch. Určitě i vy máte věci, které ve svém pomyslném žebříčku řadíte až na samotný vrchol a teprve až za ně připojujete to ostatní.

Proto si vytvořte seznam svých osobních priorit a vždy se ho snažte držet. Plánujte svůj čas a práci tak, abyste mohli pracovním povinnostem věnovat jen tolik času, kolik budete chtít a kolik bude potřeba.

Poslouchejte své tělo, hodně vám napoví

Lehce se vrátíme k bodu č. 1, kde jsme psali o seznamu denních úkolů. Ačkoli si to možná neuvědomujete, jste v průběhu dne různorodě aktivní. Zatímco někdo je nejaktivnější hned po ránu, jiný po obědě a další třeba v noci. Vypozorujte tedy na sobě, v jakou denní či noční dobu přichází váš čas a využijte jej na maximum.

Ty nejnáročnější, nejtěžší a nejsložitější úkoly si naplánujte právě na dobu, kdy jste nejvíce akční. Lehčí a méně náročné úkoly pak nechte na dobu, kdy sice pracujete, ale už ne s takovým odhodláním.

Audio knihy NAHLAS
Logo
Enable registration in settings - general